Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Social media - czy mogą pomóc w nauce języka obcego?

Read More
Wszystkie posty

Social media - czy mogą pomóc w nauce języka obcego?

Facebook, Instagram, TicToc, Twitter, LinkedIn - te portale społecznościowe podbiły serca Polaków. Większość z nas sprawdza, co “w feedzie piszczy” przynajmniej kilka razy dziennie. A gdyby tak wykorzystać ten czas podwójnie? Czy social media mogą pomóc w nauce języka obcego? Zdecydowanie tak! Wystarczy prosta zmiana nawyków, aby połączyć przyjemne z pożytecznym! Jak to zrobić? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Social media w nauce języka obcego - jak je wykorzystać?

Nauka języka obcego za pomocą social mediów odbywa się trochę mimochodem i przy okazji. Nie wymaga żadnej rewolucji w Twoim sposobie korzystania z ulubionych portali, ale będziesz musiał przywyknąć do kilku zmian. Warto się jednak o to pokusić! Dzięki temu osłuchasz się z językiem obcym, Twój kontakt z nim będzie też bardziej systematyczny, a nawet intensywny. Poznasz wiele nowych wyrażeń, szczególnie slangowych i neologizmów, które rzadko nauczane są na standardowych kursach językowych. Social media pomagają też szlifować umiejętności językowe bez dodatkowych kosztów, co przecież także ma znaczenie.

Oto kilka skutecznych trików, które możesz zastosować:

 • zmień ustawienia na język obcy - dzięki temu najważniejsze słowa i wyrażenia związane z samą obsługą social mediów szybko utrwalą się w Twojej pamięci. Przywykniesz też do odczytywania komunikatów np. po angielsku.
 • zacznij obserwować obcojęzyczne profile - niezależnie od tego, czym się interesujesz i który portal społecznościowy jest Twoim ulubionym, obserwuj profile osób i marek w języku, którego chcesz się nauczyć. Wybierz te, które są dla Ciebie naprawdę interesujące. To sprawi, że bardziej będzie Ci zależeć na tym, aby dobrze zrozumieć treść każdego posta. Jeśli zależy Ci na poszerzeniu znajomości języka biznesowego lub branżowego, śledź autorytety na Linkedin - oczywiście, w języku obcym - to prawdziwa skarbnica profesjonalnych wyrażeń. Dodatkową korzyścią jest też pozostawanie na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim sektorze.
 • czytaj artykuły w języku obcym - polub i śledź profile obcojęzycznych czasopism o interesującej Cię tematyce. Jeden przeczytany artykuł w języku obcym dziennie to kilkadziesiąt nowych słówek w skali miesiąca!
 • znajdź obcojęzycznych znajomych - social media zbliżają do siebie ludzi i znacznie ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości. Wykorzystaj to, szukając kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach z innych krajów. Rozmowa za pomocą komunikatora czy samo pisanie komentarzy w języku obcym to świetny sposób na ćwiczenia języka
 • dołącz do grup poświęconych nauce języka - na Facebooku znajdziesz wiele grup zrzeszających osoby, które chcą podnosić swoje umiejętności i np. ćwiczyć angielski. Znajdziesz w nich nie tylko partnerów do konwersacji, ale także ciekawe materiały do nauki, dyskusje i wyjaśnienia kłopotliwych zagadnień.
 • polub fanpage poświęcone nauce języka - warto śledzić fanpage dedykowane nauce języków. Szkoły językowe i indywidualni nauczyciele umieszczają na nich mnóstwo ciekawostek, słówka i idiomy dnia, linki do nagrań na YouTube, inspiracje i wyzwania.
 • korzystaj z memów - lubisz memy? Super! Stanowią fantastyczne źródło wiedzy o języku obcym. A ponieważ są zabawne i niosą ze sobą potężny ładunek emocjonalny, nowe słówka, które dzięki nim poznasz, zapamiętasz naprawdę szybko.
 • #uczsięzhashtagów - Instagram opiera się na stosowaniu hashtagów. Wykorzystaj je do nauki języka! Zwracaj uwagę na to, jak native speakerzy stosują je w języku obcym i sam także to rób. Dzięki temu utrwalisz nowe słówka i szybko je zapamiętasz, kojarząc je z własnymi zdjęciami.
 • śledź Instastory - w historiach na Instagramie celebryci, influencerzy czy po prostu native speakerzy wrzucają filmiki, w których usłyszysz, jak język jest używany w najbardziej naturalny sposób. Włączając w to błędy, powtórzenia oraz wyrażenia nieformalne. To wspaniały materiał do nauki autentycznego języka.
 • bądź aktywnym użytkownikiem - nie ograniczaj się do czytania postów i oglądania nagrań. Komentuj, reaguj na komentarze innych osób, bierz udział w dyskusjach, sam stosuj język obcy w swoich postach. Nie bój się ewentualnych błędów, potraktuj to jako formę dobrej zabawy!

Języki obce w social mediach - jakie kanały warto śledzić?

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, podpowiadamy - sprawdź profile społecznościowe szkoły językowej ProfiLingua. Znajdziesz tam ciekawostki, słówka i przydatne informacje na temat różnych języków.

W przypadku, gdy interesuje Cię angielski, warto także sprawdzić BBC Learning, Grammarly oraz Englishake. Miłośnikom niemieckiego proponujemy DW-DeutschLernen oraz Deutsche Sprache Online. Niezależnie od tego, jakiego języka chcesz się nauczyć, w social mediach znajdziesz ciekawe i wartościowe kanały, które warto śledzić.

 

Chcesz poznawać języki szybko, skutecznie i wygodnie? Sprawdzi kursy, które oferuje szkoła językowa ProfiLingua. Aż 16 języków obcych do wyboru, których możesz uczyć się tak, jak sam chcesz - stacjonarnie lub przez internet. Z nami nauczysz się stosować język w praktyce!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Kursy konwersacyjne - dla kogo będą najlepszym wyborem?

Chciałbyś swobodnie mówić w języku obcym, ale wciąż borykasz się z blokadą lub po prostu ogromną tremą? R...
Anna Kowalska Nowak 24.09.20 00:00

Jak możesz samodzielnie ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Czy wiesz, że mówienie w języku obcym możesz ćwiczyć także samodzielnie, nie tylko na zajęciach z lektore...
Anna Kowalska Nowak 19.09.20 00:00

Jak nauczyć się języka obcego w tzw. międzyczasie?

Większość dorosłych, którzy deklarują chęć nauki języka obcego, jako największą przeszkodę w realizacji t...
Anna Kowalska Nowak 17.09.20 00:00