Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Small talk - co to jest i jak go stosować?

Read More
Wszystkie posty

Small talk - co to jest i jak go stosować?

Small talk, czyli luźna rozmowa na bezpieczne tematy z osobami, które nie zawsze dobrze znamy, to prawdziwy horror dla wielu osób, szczególnie tych nieśmiałych. Jeśli dodatkowo trzeba prowadzić ją w obcym języku, robi się nawet straszniej. Nie unikniesz small talk, jeśli pracujesz w międzynarodowej korporacji lub spędzasz czas w kraju anglojęzycznym. Na szczęście, umiejętność jego stosowania da się wyćwiczyć! Dlaczego “mała rozmowa” jest taka ważna i jak robić to dobrze? Odpowiadamy!

 

Co to właściwie jest small talk?

Brytyjczycy znani są z rozmów o pogodzie i trzeba im przyznać, że doprowadzili sztukę niezobowiązującej konwersacji do perfekcji. W środowisku anglojęzycznym zachowanie milczenia może czasami zostać odebrane jako brak uprzejmości, warto więc zaopatrzyć się w żelazny zestaw tematów, które pozwolą nam przerwać niezręczną ciszę lub wypełnić czas. Tym bardziej że zwyczaj “pogaduszek” przeniknął także do innych krajów i pomysły, o czym rozmawiać, przydadzą Ci się także w kontaktach z innymi niż angielska narodowościami.

W jakich sytuacjach stosuje się small talk? Zarówno biznesowych, jak i prywatnych. Do tej pierwszej kategorii zaliczymy imprezy firmowe, przerwy w zebraniach i konferencjach, wspólną jazdę windą, pierwsze spotkanie rano na recepcji, a nawet chwile spędzone w oczekiwaniu na wolną kabinę w toalecie.

W życiu prywatnym umiejętność prowadzenia small talk okaże się pomocna na imprezach rodzinnych, w kolejce do lekarza lub w sklepie, podczas podróży pociągiem lub samolotem. Innymi słowy, wszędzie i za każdym razem, kiedy znajdziemy się w tej samej przestrzeni z osobą, którą słabo znamy, np. znajomym znajomego na przyjęciu urodzinowym lub koleżanką z innego działu firmy, a czasami nawet z kimś zupełnie obcym i nie chcemy wyjść na gbura.

 

Jak stosować small talk?

Rozmowa określana mianem small talk powinna dotyczyć bezpiecznych tematów, które nie budzą kontrowersji i nie zepsują nikomu humoru. Jeśli nie przychodzi Ci nic do głowy, sięgnij po którąś z poniższych, sprawdzonych możliwości:

 • pogoda - o niej można rozmawiać godzinami, przecież zawsze jest zbyt zimno, zbyt gorąco, pada za dużo, albo za mało, itd.
 • bieżące wydarzenia - szczególnie te ze świata sportu i rozrywki,
 • plany na nadchodzący weekend - temat, który świetnie sprawdza się w biurze. Jeśli akurat jest poniedziałek lub wtorek, można porozmawiać o tym, jak minął poprzedni weekend.
 • otoczenie - w rozmowie ze współpracownikiem możemy nawiązać do nowego koloru ścian, wymienionego sprzętu komputerowego czy odświeżonego menu w firmowej stołówce. Śmiało możesz także napomknąć o nawale pracy lub zdradzić, że marzysz o filiżance kawy lub o nadejściu weekendu.
 • jedzenie - podczas spotkania towarzyskiego bezpiecznym tematem będą serwowane potrawy: zapytaj rozmówcę, czy próbował już ciasta, dodaj, że jest przepyszne lub zapytaj, czy próbował już jakiegoś dania i co o nim sądzi.
 • inni ludzie - jeśli Ty i osoba, z którą rozmawiasz, macie wspólnych znajomych, small talk może dotyczyć właśnie ich. Zainteresuj się, skąd się znają lub jak długo ze sobą pracują.

 

Jakich tematów unikać?

Istnieje też pula tematów, których absolutnie w small talk poruszać nie wolno. Należą do nich przede wszystkim te, które budzą żywe emocje lub są uznawane za kontrowersyjne: polityka i religia. Złym pomysłem jest też poruszanie spraw osobistych, takich jak zdrowie, zdradzanie sekretów czy komentowanie czyjegoś wyglądu (z wyjątkiem sytuacji, gdy komplementujesz strój lub nową fryzurę). Zdecydowanie wystrzegaj się plotkowania na temat nieobecnych.

 

Jak ćwiczyć small talk?

Prowadzenie small talk jest o tyle proste, że muszą w nim brać udział przynajmniej dwie osoby, co oznacza, że ciężar podtrzymania rozmowy nie spoczywa jedynie na Twoich barkach. Jeśli obawiasz się, że Twoje umiejętności językowe nie są wystarczające, aby wziąć w niej udział, warto zadbać o jak najczęstsze ćwiczenie small talk w języku obcym.

Najlepszym rozwiązaniem jest nauka na dobrym kursie językowym. Tam bez stresu, w przyjaznej atmosferze możesz szlifować języki, aby potem swobodnie wyrażać swoje myśli w rozmowie z osobami, których dobrze nie znasz. Solidna znajomość języka pozwoli Ci skupić się na temacie konwersacji i swoim rozmówcy, zamiast na gorączkowym poszukiwaniu słów i układaniu zdań w myślach.

 

Postaw na nowoczesne i przyjazne kursy językowe, jakie oferuje szkoła językowa ProfiLingua - elastyczne, skoncentrowane na słuchaczu i zorientowane na wyniki. W ProfiLingua bierzemy pod uwagę Twoje potrzeby i preferencje i zależy nam, abyś odniósł sukces! Sprawdź naszą ofertę i rozmawiaj swobodnie!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Kursy konwersacyjne - dla kogo będą najlepszym wyborem?

Chciałbyś swobodnie mówić w języku obcym, ale wciąż borykasz się z blokadą lub po prostu ogromną tremą? R...
Anna Kowalska Nowak 24.09.20 00:00

Jak możesz samodzielnie ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Czy wiesz, że mówienie w języku obcym możesz ćwiczyć także samodzielnie, nie tylko na zajęciach z lektore...
Anna Kowalska Nowak 19.09.20 00:00

Jak nauczyć się języka obcego w tzw. międzyczasie?

Większość dorosłych, którzy deklarują chęć nauki języka obcego, jako największą przeszkodę w realizacji t...
Anna Kowalska Nowak 17.09.20 00:00