Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Skuteczna nauka języków obcych - jak wypracować dobre nawyki?

Read More
Wszystkie posty

Skuteczna nauka języków obcych - jak wypracować dobre nawyki?

Na pewno przez to przechodziłeś - kolejne podejście do nauki języka obcego zakończone porażką. Brak czasu, motywacji i wiary we własne możliwości. Natarczywe myśli o tym, że jesteś na to za stary, nie masz talentu i nie ma sensu znowu próbować... A jeśli powiemy Ci, że sukces w nauce angielskiego lub innego języka obcego zależy przede wszystkim od dobrych nawyków, które każdy z nas może wypracować? O jakich nawykach mowa? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Dobre nawyki w nauce języków obcych - dlaczego warto je mieć?

Skuteczna nauka języka obcego jest, oczywiście prostsza, jeśli należysz do tych kilku procent populacji obdarzonych szczególnymi uzdolnieniami lingwistycznymi. Jeśli jednak rozejrzysz się dookoła, przekonasz się, że miliony osób na całym świecie zdołały opanować np. angielski, a przecież nie każdy z nich jest szczęściarzem obdarzonym przez naturę wyjątkowym talentem.

Klucz do sukcesu leży w wypracowaniu kilku bardzo ważnych nawyków, które pozwolą Ci przezwyciężyć trudne momenty, takie jak spadek motywacji, zwiększone natężenie obowiązków domowych lub zawodowych czy niezadowolenie z osiąganych efektów.

Od czego zacząć?

Aby uczyć się efektywnie, postaw na systematyczną pracę. Tak, wiemy, że to trudne, a kiedy pracujesz, studiujesz, masz rodzinę i masę innych obowiązków, może wydawać Ci się to czasami niemożliwe. Jednak z dobrym planem na pewno Ci się uda! Od czego zacząć?

 • metoda małych kroczków - znasz niemieckie przysłowie “langsam, langsam, aber sicher”? Możemy przetłumaczyć je jako: “powoli, powoli, ale na pewno”. Nie wiemy, jak działa ono w innych dziedzinach życia, ale w przypadku nauki języków obcych sprawdza się doskonale. Wielu osobom nie udaje się osiągnąć wymarzonego celu, ponieważ zakładają, że będą uczyć się bardzo dużo, bardzo intensywnie i bardzo szybko ujrzą imponujące rezultaty. Tymczasem dobry nawyk nr 1 to regularna nauka w małych dawkach. Ustal jeden lub dwa dni w tygodniu, w których będziesz uczestniczył w zajęciach lub lekcjach indywidualnych i przeznacz 10-15 minut dziennie na naukę słówek, rozwiązywanie ćwiczeń, odrabianie pracy domowej lub powtarzanie materiału. 15 minut to naprawdę niewiele i trudno znaleźć wymówkę, żeby nie poświęcić tyle czasu w ciągu dnia na swój rozwój!
 • nadaj nauce wysoki priorytet - kolejną pułapką, która czyha na osoby uczące się języków obcych, jest traktowanie nauki jako czegoś “dodatkowego”, “mało istotnego” lub “o niskim priorytecie”. W takiej sytuacji lekcje angielskiego przegrywają z koniecznością zrobienia zakupów lub spotkania się ze znajomymi. Jeśli chcesz odnieść sukces, zmień podejście i nadaj nauce priorytet “ważne”. Dobry nawyk nr 2 to umieszczanie swoich potrzeb dotyczących nauki języka wysoko na liście rzeczy “do zrobienia”.
 • zadbaj o wsparcie innych domowników - nie tylko Ty powinieneś zrozumieć, że potrzebujesz odrobiny czasu na opanowanie języka obcego. Dobry nawyk nr 3 to zadbanie o to, aby także najbliższe Ci osoby, szczególnie te, z którymi mieszkasz, wspierały Cię w nauce. Możesz wprowadzić zasadę zamkniętych drzwi - kiedy się uczysz, przez 15 minut nikt nie wchodzi do pokoju. A może poprosisz dziecko lub żonę/męża, aby to oni przypominali Ci o tym, że przyszła pora na kwadrans z językiem?
 • określ swój cel i regularnie go sobie przypominaj - czy wiesz, po co chcesz nauczyć się danego języka i jak Twoje życie zmieni się na lepsze, kiedy to już nastąpi? Czy określiłeś dokładnie, jaki poziom chcesz osiągnąć i w jakim czasie? Jasno sprecyzowany cel nauki pozwala utrzymać motywację i uczyć się skuteczniej. Dobry nawyk nr 4 to regularne przypominanie sobie, jaki jest Twój cel nauki i sprawdzanie, jak wiele się nauczyłeś.

Łatwiej znaczy skuteczniej

Nauka powinna być przyjemnością. Tylko wtedy nowa wiedza “sama” wchodzi Ci do głowy i chcesz dowiedzieć się więcej i więcej… Na szczęście, w przypadku nauki języków obcych istnieje naprawdę wiele sposobów na urozmaicenie i uprzyjemnienie tego procesu. Osiągnięcie wysokiego poziomu w angielskim, niemieckim czy innym języku, wcale nie musi być okupione godzinami żmudnej pracy z nudnymi ćwiczeniami. Oto nasze podpowiedzi, jak umilić sobie naukę:

 • zainstaluj na telefonie aplikację do nauki języka obcego - nie polecamy żadnej konkretnej apki, sprawdzi się niemal każda. Większość z nich jest naprawdę ciekawa i proponuje angażujące ćwiczenia. Zrób sobie 10 minut przerwy w pracy na wykonanie lekcji - odpoczniesz, zrelaksujesz się, a przy tym nauczysz kilku nowych słówek.
 • oglądaj filmy i seriale w oryginale - na pewno słyszałeś już o tym sposobie na szlifowanie języka. To naprawdę działa - osłuchujesz się z językiem, poznajesz nowe słowa, nabierasz dobrego akcentu... Zapomnij o polskim lektorze i ucz się języka, leżąc wygodnie na kanapie.
 • spędzaj czas w social mediach - w zależności od tego, do jakiej grupy wiekowej należysz, postaw na LinkedIn, Facebooka, Instagram, Twittera lub TikToka, albo kilka z nich. Śledź wydarzenia, podglądaj celebrytów, czytaj ploteczki, komentuj - w języku, którego się uczysz.
 • słuchaj ulubionej muzyki - masz ulubionych wykonawców śpiewających w języku, który chcesz poznać? Słuchaj ich jak najczęściej. Sprawdź słowa piosenek w internecie i śpiewaj razem z nimi podczas sprzątania, jazdy samochodem lub pod prysznicem!
 • znajdź nowych znajomych - nie mówimy, że z Twoimi starymi przyjaciółmi jest coś nie tak ;) Warto jednak znaleźć partnerów do rozmów w języku obcym. Poszukaj ich w grupach tematycznych na Facebooku.
 • zapisz się na wygodny kurs językowy online - kursy językowe przez internet, na które nie trzeba dojeżdżać, znacznie ułatwiają poznawanie języków obcych. Dzięki nauce w takiej formie oszczędzasz czas, nie straszna Ci jest okropna pogoda i korki, a dodatkowo - możesz czuć się bezpiecznie.

 

Jeśli szukasz sposobu na skuteczną naukę, sprawdź, co może Ci zaoferować szkoła językowa ProfiLingua. Nasze kursy nastawione są na praktyczne użycie języka w realnych sytuacjach. Skontaktuj się z nami i wybierz kurs najlepszy dla siebie!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Jako pierwsi nadejście Nowego Roku świętowali już mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, 4000 lat temu. Od t...
Anna Kowalska Nowak 10.01.21 00:00

Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii?

Skandynawia zachwyca piękną przyrodą i ciekawymi zwyczajami, także tymi, które wiążą się z Bożym Narodzen...
Anna Kowalska Nowak 07.01.21 00:00