Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Poradnik maturzysty - jak dobrze napisać maturę z angielskiego?

Read More
Wszystkie posty

Poradnik maturzysty - jak dobrze napisać maturę z angielskiego?

Matura z angielskiego zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie masz pewności, czy jesteś do niej odpowiednio przygotowany? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę i którym aspektom poświęcić więcej czasu? Twoje wątpliwości budzi sam egzamin? Nie martw się! Wraz z doświadczonymi lektorami szkoły ProfiLingua stworzyliśmy Poradnik Maturzysty, z którego dowiesz się, jak dobrze napisać maturę z angielskiego i zdobyć jak najwięcej punktów!

 

Gdy do matury zostało Ci przynajmniej kilka miesięcy

Systematyczna nauka z pewnym wyprzedzeniem to, oczywiście, najlepsza gwarancja osiągnięcia dobrych wyników podczas egzaminu maturalnego. Jednak nawet jeśli pierwsze lata szkoły średniej minęły niespodziewanie szybko i nagle okazuje się, że do matury zostało Ci zaledwie kilka miesięcy, nie ma powodów do paniki. Dobry plan i jego rzetelna realizacja mogą sprawić, że matura z angielskiego wcale nie będzie trudna.

Aby udowodnić podczas pisemnego egzaminu maturalnego, że język angielski nie ma przed Tobą tajemnic, musisz zadbać o pięć różnych aspektów. Co zatem powinien obejmować Twój plan, niezależnie od tego, czy zdajesz maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym?

 • znajomość słownictwa - powtórz listy słówek ze wszystkich 14 zakresów tematycznych. Dodaj do tego listę najpopularniejszych phrasal verbs, stałych wyrażeń oraz idiomów.
 • umiejętność stosowania angielskich struktur gramatycznych - w Twoim planie powinno znaleźć się powtórzenie, a w ekstremalnym przypadku nauka od podstaw takich zagadnień, jak: czasy, strona bierna, mowa zależna, okresy warunkowe, unreal past i czasowniki modalne.
 • rozumienie ze słuchu - żeby zrozumieć język obcy ze słuchu, potrzebna jest znajomość słownictwa oraz gramatyki, oraz spora dawka praktyki. Staraj się poświęcić jak najwięcej czasu na ćwiczenia zestawów maturalnych, aby opanować techniki egzaminacyjne. O ile słownictwo i gramatykę możesz powtarzać samodzielnie, w tym przypadku nieoceniona jest pomoc doświadczonego lektora, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę przy rozwiązywaniu tego typu zadań. (Kilka naszych rad znajdziesz też w dalszej części tekstu).
 • rozumienie tekstów pisanych - podobnie jak w przypadku słuchania, przyda Ci się znajomość słówek, gramatyki i praktyka. Im więcej ćwiczeń maturalnych wykonasz, tym większa szansa, że uzyskasz dobry wynik na egzaminie.
 • umiejętność samodzielnego stworzenia wypowiedzi pisemnej - po pierwsze, pamiętaj, żeby uwzględnić wszystkie cztery punkty polecenia. Jeśli Twój poziom angielskiego nie pozwala na zbytni optymizm, wybierz “pewniaka”, np. list nieformalny na poziomie podstawowym lub for and against essay na poziomie rozszerzonym i skup się na perfekcyjnym opanowaniu zasad pisania tego typu tekstu. Zapamiętaj też listę przydatnych zwrotów i wyrażeń. Właściwie zastosowane stanowią całkiem spory procent wymaganej treści.

 

O czym pamiętać na poszczególnych częściach matury pisemnej - złote rady.

Dzień przed egzaminem nastaw budzik z przynajmniej pół godzinnym zapasem, nie ucz się do nocy, za to postaraj się wyspać i wypocząć. A co robić, podczas samego egzaminu?

 • rozumienie ze słuchu - wykorzystaj czas przeznaczony na zapoznanie się z poleceniami. Pamiętaj, że każdego tekstu wysłuchasz dwa razy, więc nie panikuj, jeśli po pierwszym odsłuchaniu nie masz wszystkich odpowiedzi. Zostaw je, wrócisz do nich za drugim razem. Jeśli wciąż nie wiesz, którą odpowiedź zaznaczyć, po prostu zgaduj. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI!
 • rozumienie tekstów pisanych - nie spiesz się, czytaj dokładnie i uważaj na zdradliwe przeczenia (np. NOT w pytaniu). Uzupełniając luki pasującym fragmentem, pamiętaj, aby przeczytać całość tekstu ponownie i upewnić się, że jest on spójny i logiczny.
 • znajomość struktur gramatyczno-leksykalnych - uzupełniając luki, zwracaj uwagę na to, jaka część mowy jest niezbędna, podobnie w zadaniu obejmującym słowotwórstwo. Przy parafrazach nie zapomnij policzyć, ile słów użyłeś i zwracaj uwagę na końcówki. Podobnie, jak w przypadku słuchania - NIGDY NIE ZOSTAWIAJ PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI!
 • praca pisemna - przeczytaj dokładnie polecenie i koniecznie pamiętaj, aby odnieść się do wszystkich czterech punktów, do każdego w osobnym akapicie. W przypadku matury rozszerzonej także nie zapominaj o czytelnym i schludnym rozkładzie treści. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, staraj się pisać krótkimi, prostymi zdaniami, wtedy ryzyko popełnienia błędu gramatycznego, ortograficznego lub interpunkcyjnego jest mniejsze. Na maturze rozszerzonej postaraj się pochwalić szerokim zasobem słownictwa. Jeśli czas na to pozwala, sprawdź odpowiedzi w pozostałych częściach egzaminu, zanim ostatni raz przeczytasz swoją pracę. Taka przerwa pozwoli Twojemu mózgowi zauważyć ewentualne błędy.

 

Gdzie języki obce poznaje się najlepiej i nauczysz się ich do matury najskuteczniej? Na dobrym kursie językowym. Kursy maturalne w szkole ProfiLingua prowadzone są przez lektorów, dla których kryteria oceniania i techniki egzaminacyjne nie mają żadnych tajemnic, a edukacja maturzystów to ich pasja i powołanie! Sprawdź naszą ofertę i zdaj maturę na 100%!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Kursy konwersacyjne - dla kogo będą najlepszym wyborem?

Chciałbyś swobodnie mówić w języku obcym, ale wciąż borykasz się z blokadą lub po prostu ogromną tremą? R...
Anna Kowalska Nowak 24.09.20 00:00

Jak możesz samodzielnie ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Czy wiesz, że mówienie w języku obcym możesz ćwiczyć także samodzielnie, nie tylko na zajęciach z lektore...
Anna Kowalska Nowak 19.09.20 00:00

Jak nauczyć się języka obcego w tzw. międzyczasie?

Większość dorosłych, którzy deklarują chęć nauki języka obcego, jako największą przeszkodę w realizacji t...
Anna Kowalska Nowak 17.09.20 00:00