Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Poradnik maturzysty - czy warto studiować filologię języka obcego?

Read More
Wszystkie posty

Poradnik maturzysty - czy warto studiować filologię języka obcego?

Kiedyś studia filologiczne kojarzyły się wyłącznie z pracą nauczyciela lub tłumacza. Były też uważane za kierunek wybierany przez osoby, które nie wiedziały do końca, czym chciałyby się zajmować zawodowo w przyszłości. A jak jest teraz? Czy warto studiować filologię języka obcego? Nasz Poradnik Maturzysty ma dla Was odpowiedź!

 

Język obcy na filologii - jak wyglądają studia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak wygląda nauka na studiach filologicznych. Wielu osobom wydaje się, że jest to rodzaj intensywnego, a w przypadku studiów dziennych na uczelni państwowej - darmowego kursu języka obcego. Jeśli Ty też tak sądzisz, musimy Cię nieco rozczarować.

W przypadku kierunków bardzo egzotycznych np. sinologii, japonistyki albo koreanistyki, uczelnie faktycznie nie oczekują biegłej znajomości danego języka od kandydatów na studia. Musisz się jednak liczyć z tym, że przy naborze brane są pod uwagę przede wszystkim punkty uzyskane na maturze rozszerzonej z języka nowożytnego. Tutaj nie ma zmiłuj, dobre uczelnie stawiają na osoby, którym udało się opanować w stopniu zaawansowanym przynajmniej jeden język obcy.

Jeśli myślisz o studiowaniu bardziej popularnego języka, np. angielskiego, niemieckiego czy niemieckiego, musisz liczyć się z tym, że zajęcia od pierwszego dnia prowadzone są właśnie w tym języku, a polski usłyszysz sporadycznie, głównie w rozmowie z panią w dziekanacie. Tak więc język musisz opanować, ZANIM rozpoczniesz studia. Czego zatem będziesz się uczył przez trzy lata?

Studia filologiczne obejmują literaturę, naukę gramatyki opisowej, kontrastywnej i historycznej, studiowanie kultury, historii i tradycji krajów wybranego obszaru językowego, śledzenie na bieżąco sytuacji społeczno-politycznej oraz naukę jeszcze jednego języka obcego. Dodatkowo w zależności od wybranej przez Ciebie specjalizacji, musisz spodziewać się zajęć z metodyki nauczania języków obcych, tłumaczenia symultanicznego i konsekutywnego oraz przekładu literackiego, zajęć z języka zawodowego itd. Jak widzisz, na brak pracy nie będziesz mógł narzekać.

 

Główna zaleta studiowania na filologii? Niezależność finansowa!

Nim przejdziemy do omawiania dobrych stron bycia absolwentem filologii, skupmy się na zaletach samego studiowania, a możemy ich wymienić przynajmniej kilka. Po pierwsze, spotykasz mnóstwo interesujących ludzi, także spoza naszego kręgu kulturowego, co mocno rozwija horyzonty. Po drugie, Twoja znajomość języka osiąga zupełnie nowy poziom. To już nie tylko sprawne posługiwanie się angielskim, francuskim czy niemieckim, ale przestawienie się na myślenie w tym języku. Trzecią, bardzo ważną zaletą jest możliwość zdobycia niezależności finansowej lub choćby podreperowania budżetu, ponieważ - bez względu na to, czy zamierzasz w przyszłości zostać nauczycielem, czy nie - udzielanie prywatnych lekcji w zakresie studiowanego języka to chleb powszedni żaków z kierunków filologicznych.

 

A co po studiach?

Formalna edukacja ma to do siebie, że kiedyś dobiega końca. Co czeka Cię na rynku pracy po uzyskaniu dyplomu filologii? Języki obce na poziomie zaawansowanym to doskonała pozycja w cv, a kiedy dodamy do tego znajomość kultury i praktyczne umiejętności komunikacji, komponowania formalnych i biznesowych pism oraz tłumaczenia ustnego i przekładu, okazuje się, że absolwent filologii to całkiem atrakcyjny kandydat do pracy. Szczególnie gdy może się pochwalić znajomością któregoś z niszowych języków. W przypadku, gdy dobrze władasz dwoma językami obcymi, rynek pracy stoi przed Tobą otworem! A jakie konkretnie zawody możesz wykonywać?

 • nauczyciel języka obcego - wydawałoby się, że to najbardziej oczywisty wybór, ale to pozory mylą! Okazuje się, że tylko niewielki procent absolwentów filologii pracuje w zawodzie nauczyciela lub lektora, jednak jeśli dydaktyka i praca z ludźmi to coś, co Cię pociąga, możliwości zarobkowych Ci nie braknie. A jeśli nie znajdziesz oferty zatrudnienia, która spełni wszystkie Twoje wymagania, zawsze możesz zatrudnić się sam i zdobywać klientów na własną rękę.
 • tłumacz - już w trakcie studiów zorientujesz się, czy wolisz tłumaczenia literackie, czy użytkowe, a może najbardziej odpowiada ci tłumaczenie ustne, np. podczas konferencji? Jeśli wybierzesz jeden z mniej popularnych języków, konkurencja na polskim rynku pracy jest bardzo niewielka lub praktycznie nie istnieje.
 • copywriter - marketing internetowy, a szczególnie content marketing to bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku. Firmy pragnące wejść na rynki zagraniczne potrzebują osób, które tworzą treści na ich strony internetowe, blogi i kanały komunikacji w social mediach w języku obcym. Absolwent filologii to kandydat idealny do takiej pracy - nie tylko zna język, ale także kulturę kraju docelowego i potrafi poprawnie pisać!
 • konsultant biznesowy - każda firma, poza handlowcami i specjalistami technicznymi potrzebuje osób, które będą utrzymywały kontakt z klientem obcojęzycznym. To kwestia na tyle ważna, że nie powierza się jej osobom, które nie znają języka w stopniu zaawansowanym. Okazuje się, że pracownika o wiele łatwiej jest przeszkolić w zakresie znajomości produktu i polityki firmy niż nauczyć go języka obcego. Dlatego absolwenci filologii to mile widziani kandydaci do pracy.
 • pracownik SCC (Shared Services Centre) - praca w korporacji obrosła mitami, ale gdyby nie miała zalet, nikt nie chciałby tam pracować, prawda? Zarobki wyższe od tych oferowanych przez małe firmy lub na posadach państwowych, międzynarodowe środowisko, jasna ścieżka rozwoju, bezpieczeństwo socjalne, pakiety benefitów pozapłacowych… Jeśli możesz pochwalić się dyplomem ukończenia filologii, szczególnie bardziej egzotycznej niż anglistyka, to wszystko czeka właśnie na Ciebie.
 • dyplomata / pracownik instytucji unijnych / organizacji pozarządowych - jeśli marzy Ci się wejście do świata polityki lub choćby praca w organizacjach z nią związanych, praktyczna znajomość języka obcego, kultury i historii danego kraju są niezwykle ważnym atutem.

 

Jak widzisz, warto studiować filologię języka obcego! Pamiętaj jednak, że aby spełnić marzenie o uzyskaniu dyplomu, musisz najpierw zostać przyjęty na studia, a potem się na nich utrzymać. Do tego konieczna jest dobra znajomość wybranego języka. Przygotuj się do studiowania filologii i zainwestuj w dobry kurs językowy już w szkole średniej!

 

Szkoła ProfiLingua oferuje kursy aż 15 języków obcych, w tym także niszowych: norweskiego, szwedzkiego, japońskiego, chińskiego, duńskiego, czeskiego i niderlandzkiego. Możesz wybrać najwygodniejszą dla siebie formę nauki - w szkole stacjonarnej lub przez Internet, na nowoczesnym kursie online. Sprawdź naszą ofertę!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Kursy konwersacyjne - dla kogo będą najlepszym wyborem?

Chciałbyś swobodnie mówić w języku obcym, ale wciąż borykasz się z blokadą lub po prostu ogromną tremą? R...
Anna Kowalska Nowak 24.09.20 00:00

Jak możesz samodzielnie ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Czy wiesz, że mówienie w języku obcym możesz ćwiczyć także samodzielnie, nie tylko na zajęciach z lektore...
Anna Kowalska Nowak 19.09.20 00:00

Jak nauczyć się języka obcego w tzw. międzyczasie?

Większość dorosłych, którzy deklarują chęć nauki języka obcego, jako największą przeszkodę w realizacji t...
Anna Kowalska Nowak 17.09.20 00:00