Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Read More
Wszystkie posty

Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Jako pierwsi nadejście Nowego Roku świętowali już mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, 4000 lat temu. Od tej pory niemal każdy kraj na naszej planecie wypracował swoje własne, niepowtarzalne zwyczaje związane z tym wydarzeniem - nie zawsze jest to otwieranie butelki szampana i wznoszenie toastu! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wygląda powitanie Nowego Roku w różnych zakątkach świata!

Najciekawsze zwyczaje noworoczne na świecie

Zwyczaje i rytuały związane z powitaniem Nowego Roku, choć czasami bardzo od siebie odmienne, mają jeden, wspólny cel - przynoszą szczęście i radość, a zapobiegają niefortunnym zdarzeniom. Oto 10 najciekawszych tradycji związanych z Nowym Rokiem:

Australia

Australijczycy świętują nadejście Nowego Roku… w środku lata. Wśród ich zwyczajów odnajdziemy tradycyjne pokazy sztucznych ogni i picie szampana, które często odbywają się na plaży. Pierwszy dzień Nowego Roku należy przeznaczyć na odpoczynek i spotkania z przyjaciółmi, lub odwiedzenie jednego z licznych letnich jarmarków albo wyścigów konnych.

Brazylia

Także Brazylijczycy mogą cieszyć się przyjemnymi temperaturami w noc sylwestrową. Aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, trzeba zanurzyć się w oceanie i przeskoczyć przez siedem fal z rzędu, za każdym razem wypowiadając inne życzenie. W tę wyjątkową noc każdy ubiera się na biało i spożywa na plaży posiłek z soczewicy, będącej brazylijskim symbolem bogactwa.

Chiny

Chińczycy świętują Nowy Rok w odmiennym terminie niż większość krajów na świecie. Przypada on w okresie pomiędzy końcówką stycznia a trzecim tygodniem lutego. Tradycja każde obchodzić go hucznie i kolorowo: na ulicach zobaczymy pochody tańczących węży i smoków w jaskrawych barwach oraz ludzi hałasują ze wszystkich sił, aby odstraszyć złe duchy. Dzieci otrzymują czerwone koperty z pieniędzmi i życzeniami napisanymi złocistym atramentem.

Chile

Mieszkańcy tego południowoamerykańskiego kraju rozpoczynają świętowanie od obfitego posiłku. Następnie przekąski i napoje zanoszone są na cmentarz, a zabawa trwa dalej w towarzystwie ukochanych osób, które odeszły już z tego świata. Obok grobów rozpalane są ogniska, a Chilijczycy z regionu Talca spędzają całą noc na cmentarzu, śpiąc obok nagrobków swoich zmarłych bliskich.

Ekwador

W tym kraju celebrowany jest jeden z najciekawszych zwyczajów noworocznych - palenie strachów na wróble o północy. Figury wypełnione papierem lub trocinami przygotowywane są na podobieństwo znanych postaci, które w jakiś sposób “zawiniły” w mijającym roku. Mogą to być np. skorumpowani politycy lub celebryta przyłapany na skandalu. Aby zapewnić sobie przychylność losu i podkreślić nowy początek, Ekwadorczycy palą także zdjęcia zrobione w mijającym roku.

Etiopia

Etiopczycy zupełnie nie przejmują się datą 1 stycznia. Ich kalendarz składa się z aż 13 miesięcy, a Nowy Rok przypada… 11 września. Obchodzi się go hucznie w całym kraju, rodziny spotykają się przy suto zastawionych stołach, a dzieci otrzymują drobne podarki.

Estonia

Jeśli nieodłącznym elementem świętowania jest dla ciebie pałaszowanie różnych przysmaków w dużych ilościach, koniecznie spędź Sylwestra w Estonii. Zwyczaj każe spożyć tego dnia siedem, dziewięć, a nawet dwanaście różnych potraw. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie obfitość w kolejnych 365 dniach!

Japonia

Nadejście Nowego Roku ogłaszane jest w Japonii 108 uderzeniami dzwonów - i to wszystkich w całym kraju! Japończycy celebrują przez trzy dni wypełnione zabawą, spotkaniami rodzinnymi i jedzeniem. Charakterystycznym zwyczajem jest umieszczanie po obu stronach wejścia do domu kadomatsu - gałązek sosny, śliwy i bambusa, które mają zachęcić dobre duchy, aby odwiedziły dane domostwo. Podobnie jak w Chinach, dzieci otrzymują pieniądze w kopertach lub drobne prezenty.

Meksyk

Poza udziałem w barwnych paradach na ulicach i hucznych przyjęciach Meksykanie świętują Nowy Rok symbolicznym oczyszczeniem swoich domów: przez okna wylewają całe wiadra wody, a przez drzwi frontowe wymiatają kurz i śmieci. Co ciekawe, kolejnym krokiem jest rozrzucenie przed wejściem monet i “wmiecenie” ich do środka, aby przyciągnąć dostatek w Nowym Roku.

Południowa Afryka

Zanikającą już powoli tradycją jest w RPA wyrzucanie przez okno starych mebli - wprost na ulicę! W ten sposób mieszkańcy Południowej Afryki pozbywają się “starego”, robiąc miejsce na “nowe”. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się całonocne imprezy, pokazy fajerwerków i kolorowe parady na ulicach.

 

Nauka języków obcych to nie tylko zapamiętywanie słówek i reguł gramatycznych oraz ćwiczenie konwersacji. To także, a nawet przede wszystkim, fascynująca przygoda i podróż w nowe, nieodkryte rejony, poznawanie odmiennych kultur i ciekawych zwyczajów. Pierwsze tygodnie Nowego Roku to świetny moment na rozpoczęcie przygody z językiem obcym. Nie czekaj, sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua i wyrusz na wyprawę swojego życia!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Jako pierwsi nadejście Nowego Roku świętowali już mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, 4000 lat temu. Od t...
Anna Kowalska Nowak 10.01.21 00:00

Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii?

Skandynawia zachwyca piękną przyrodą i ciekawymi zwyczajami, także tymi, które wiążą się z Bożym Narodzen...
Anna Kowalska Nowak 07.01.21 00:00

Skuteczna nauka języków obcych - jak wypracować dobre nawyki?

Na pewno przez to przechodziłeś - kolejne podejście do nauki języka obcego zakończone porażką. Brak czasu...
Anna Kowalska Nowak 30.12.20 00:00