Blog językowy | ProfiLingua

 

Pokażemy Ci, że nauka języków wcale nie musi być nudna. Na naszym blogu językowym znajdziesz multum ciekawostek i wskazówek – poznaj wszystkie oblicza szkoły językowej ProfiLingua.

Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii?

Read More
Wszystkie posty

Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii?

Skandynawia zachwyca piękną przyrodą i ciekawymi zwyczajami, także tymi, które wiążą się z Bożym Narodzeniem. W końcu to właśnie tam mieszka Święty Mikołaj. Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia dzielą niektóre świąteczne zwyczaje, a inne są unikalne dla konkretnego kraju. Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii? Sprawdź w naszym artykule!

Jak wygląda szwedzki sposób spędzania Świąt?

Szwedzi rozpoczynają przygotowania do Bożego Narodzenia już 13 grudnia, w dniu Świętej Łucji. Zgodnie z tradycją najstarsza niezamężna dziewczyna w rodzinie przebiera się w białe szaty, aby uczcić pamięć chrześcijańskiej męczennicy z III wieku. Tradycja nakazuje także przystrojenie włosów płonącymi świecami, praktyczni mieszkańcy Północy zastępują je jednak obecnie czymś bezpieczniejszym, np. lampkami. “Łucja” podaje rano rodzicom bułeczki i kawę.

Choinka przystrajana jest kilka dni przed Bożym Narodzeniem, a wśród ozdób znajdziemy kwiaty, np. gwiazdę betlejemską (poinsettię), czerwone tulipany i biały amarylis. W Wigilię wierzący Szwedzi (Julafton) uczestniczą w mszy, a po powrocie do domu spotykają się z rodziną przy suto zastawionym stole, na którym nie może zabraknąć: szynki, wieprzowiny, ryb i różnego rodzaju słodyczy.

Po kolacji do akcji wkracza Tomte, leśny gnom, przynoszący dzieciom prezenty. Często w jego rolę wciela się jeden z członków rodziny, podobnie jak ma to miejsce ze Świętym Mikołajem w Polsce.

Duński patent na Święta

Duńczycy dekorują choinki już od początku grudnia. Boże Narodzenie oficjalnie rozpoczyna się w ich kraju nieco wcześniej niż w innych państwach, bo już 23 grudnia. Pierwszym elementem obchodów Świąt jest posiłek zawierający tradycyjny pudding cynamonowy o nazwie grod. Sama kolacja wigilijna to prawdziwa uczta. Obowiązkowo serwowana jest pieczona kaczka lub gęś, czerwona kapusta i karmelizowane ziemniaki. Na deser podawany jest lekki budyń ryżowy z bitą śmietaną i siekanymi migdałami. Wspólną tradycją Duńczyków i Norwegów jest ukrywanie w nim jednego całego migdała. Osoba, która na niego trafi, otrzymuje czekoladową lub marcepanową nagrodę.

Prezenty dla dzieci przynosi Julemanden (Święty Mikołaj) wraz ze swoimi pomocnikami, psotnymi elfami zwanymi julenisser, które poza okresem Bożego Narodzenia mieszkają na strychach i w stodołach. Aby chronić domostwo i dobytek przed ich złośliwymi żartami, Duńczycy zostawiają dla nich w noc wigilijną budyń ryżowy i owsiankę.

Boże Narodzenie w Norwegii

Przygotowania do Świąt w Norwegii rozpoczynają się już pierwszego dnia Adwentu i wspólnej, rodzinnej kolacji. Dla Norwegów najważniejszym wydarzeniem w okresie Bożego Narodzenia jest jednak kolacja wigilijna. Tradycyjne do stołu należy zasiąść o godzinie 17, a wśród serwowanych potraw nie może zabraknąć żeberek, dorsza, pierniczków, gorącego ryżowego budyniu z ukrytym migdałem oraz grzanego wina dla dorosłych uczestników. Młodsi członkowie rodziny niecierpliwie czekają na rozpakowanie prezentów - nie wolno tego robić przed zjedzeniem kolacji!

Podarki przynosi Sinterklass - postać, która powstała z połączenia elfa o imieniu Nisse znanego w norweskiej tradycji od wieków oraz nowoczesnego Świętego Mikołaja. Podobnie jak duńskie elfy, Sinterklass może spodziewać się miseczki owsianki pozostawionej dla niego po kolacji.

Starą norweską tradycją, wiąże kultywowaną przez wiele osób, jest przygotowywanie słomianej figurki kozy, która zdobi dom w okresie Świąt i przynosi szczęście na Nowy Rok.

Boże Narodzenie po fińsku

Finowie dzielą wiele tradycji świątecznych ze swoimi sąsiadami, Szwedami, np. Dzień Św. Łucji. Mają też kilka zupełnie własnych obyczajów. W Wigilię wiele osób bierze udział w nabożeństwach, odwiedza groby bliskich, ale przede wszystkim udaje się do sauny, aby dokonać symbolicznego oczyszczenia przed Świętami.

Wigilijna kolacja rozpoczyna się pomiędzy 17 a 19. Na stole pojawiają się takie tradycyjne przysmaki, jak: szynka pieczona w piekarniku, zapiekanka z rukwi i sałatka z buraków. Dzieci, które były grzeczne przez cały rok, mogą spodziewać się prezentów przyniesionych przez Świętego Mikołaja.

Dla mieszkańców Finlandii Boże Narodzenie nie kończy się po dwóch dniach. Tradycyjne życzenia Hyvää Joulua! (Wesołych Świąt!) usłyszeć może na kilka tygodni przed i nawet dwa tygodnie po ich zakończeniu.

 

Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat Skandynawii? A może Twoim postanowieniem noworocznym jest nauka jednego z języków Północy? Jeśli tak, nie czekaj dłużej! Sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua i ucz się wygodnie i skutecznie! Skontaktuj się z nami i zapytaj o kurs wybranego języka!

Autor: 

Wypełnij formularz, aby otrzymać ofertę specjalną!

 

 

Administratorem danych osobowych są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Możesz się z nami skontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,

 • poprzez formularz kontaktowy na stronie www.wsip.pl,

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: wsip@wsip.com.pl,

 • dzwoniąc do nas na numer telefonu: Infolinia: 801 220 555.

Pełna informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się poniżej:

Ponieważ używamy poniżej sformułowania Grupa Wydawnicza WSiP, wyjaśniamy, że w skład Grupy wchodzą:

 • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, w tym nasze szkoły językowe Profi-Lingua,

 • Wydawnictwo Zielona Sowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • ALFA LOGIS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie art. 37 ust. 1 RODO administrator danych wyznaczył p. Macieja Byczkowskiego na Inspektora ochrony danych. Osoby, których dane dotyczą mogą kontaktować się z inspektorem ochrony danych we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem ich danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących im na mocy RODO.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych, możesz skontaktować się z Inspektorem

 • listownie na adres: Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

 • przesyłając wiadomość na adres e-mail: iod@wsip.pl

Inspektor ochrony danych zapewnia pełną poufność komunikacji z osobami, których dane dotyczą. Zgodnie z art. 38 ust. 5 Rozporządzenia inspektor ochrony danych jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lub poufności co do wykonywania swoich zadań – zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego.

Cel i podstawa prawna przetwarzania danych osobowych

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach:

 • zawarcia i wykonania umowy (np. w związku z realizacją zamówienia lub realizacji usługi świadczonej drogą elektroniczną poprzez korzystanie z serwisów www i akceptację regulaminów). Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania danych do zawarcia i wykonywania umowy,

 • marketingu bezpośredniego produktów i usług własnych administratora, w tym w celach analitycznych i profilowania. Podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność przetwarzania do realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora, jakim jest możliwość prowadzenia marketingu bezpośredniego swoich usług,

 • marketingowych, w tym celach analitycznych i profilowania produktów i usług podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP oraz podmiotów współpracujących ze WSiP, działających na rynku edukacyjnym i wydawniczym. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda,

 • jednorazowego kontaktu telefonicznego lub mailowego przedstawiciela WSiP w związku z zadanym pytaniem, omówieniem testu próbnego, zapisaniem się na kurs, w zależności od wykonanej przez osobę aktywności. Podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes administratora danych, jakim jest rzetelna obsługa osób odwiedzających strony serwisu oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.

 • udostępnienia danych innym podmiotom współpracującym ze WSiP, w celach marketingowych. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, pod warunkiem, że ta zgoda została nam udzielona, w razie nieudzielenia zgody dane osobowe nie są przetwarzane w tym celu,

 • ewentualnie w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawartą umową (w tym również usługą świadczoną drogą elektroniczną w ramach serwisów www), co jest prawnie uzasadnionym interesem administratora danych. rozpatrywania zgłoszonych reklamacji. Podstawą prawną przetwarzania danych jest obowiązek wynikający z przepisu prawa.

 • W związku z faktem, że niektóre szkoły językowe są niezależnymi podmiotami i współpracują z nami na podstawie umowy franczyzy, jeżeli pozostawisz na naszej stronie dane osobowe i będziesz chciał/ła skorzystać z kursu w takiej szkole, udostępnimy do tej szkoły Twoje dane w zakresie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu w celach kontaktowych. Podstawą przetwarzania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes, jakim jest pomoc w realizacji kursu językowego.

Informacje dotyczące profilowania

Na podstawie Twoich danych osobowych możemy dokonywać profilowania, czyli automatycznej oceny niektórych cech osobowych dotyczących Ciebie.
Celem profilowania jest lepsze dobranie dla Ciebie materiałów informacyjnych oraz ofert dotyczących naszych produktów, usług i wydarzeń. Dzięki profilowaniu prawdopodobnie będziesz otrzymywać mniej informacji, ale lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

W celu profilowania wykorzystujemy zazwyczaj informacje takie, jak wiek, płeć, region miejsca zamieszkania oraz wielkość miejscowości, stan rodzinny, zainteresowania, zawód, stanowisko, typ urządzenia (model w przypadku urządzeń mobilnych), dostawca Internetu, rozdzielczość ekranu, wersja systemu operacyjnego oraz przeglądarki, ustawienia preferencji języka, jak również informacje związane z realizowanymi przez Ciebie aktywnościami na naszych stronach www oraz  zamówionymi produktami i usługami.

Odbiorcy danych

Dostęp do danych osobowych mogą mieć następujący odbiorcy danych:

  • upoważnieni pracownicy administratora danych,

  • usługodawcy, którym w drodze umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji usług świadczonych dla administratora danych, w szczególności podmioty takie, jak Call Center, dostawcy usług IT (w szczególności podmioty Primeon sp. z o.o., ClickMeeting Sp. z o. o, HubSpot Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych), firmy księgowe, firmy windykacyjne, agencje reklamowe, firmy realizujące usługi mailingowe, usługi logistyczne i kurierskie, kancelarie prawne i audytorzy zewnętrzni, oraz ich upoważnieni pracownicy – w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania zleconych usług,

  • podmioty współpracujące z administratorem danych, którym dane osobowe są udostępniane na podstawie dobrowolnej zgody osoby, której te dane dotyczą i w celach w niej wskazanych.

  • szkoły językowe będące niezależnymi podmiotami, współpracujące z nami w ramach umowy franczyzy.

 

Przekazywanie danych do państw trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy)

W związku z korzystaniem z systemu informatycznego zewnętrznych dostawców, może wystąpić konieczność przekazania danych osobowych do odbiorców w państwach trzecich, jednak zapewniamy, aby dane były odpowiednio zabezpieczone. W związku z powyższym współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które posiadają aktualny certyfikat Privacy Shield (na terenie Stanów Zjednoczonych) lub podpisali z nami Standardowe Klauzule Umowne zatwierdzone przez Komisję Europejską. Oba rozwiązanie gwarantują bezpieczeństwo przetwarzanych danych przynajmniej na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej.
 Okres przechowywania danych

 • Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu przedawnienia roszczeń z tytułu umowy/zamówienia lub do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikającego z przepisów prawa, w szczególności obowiązku przechowywania dokumentów księgowych dotyczących umowy/zamówienia, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

 • W przypadku pozostawienia danych w formularzu kontaktowym, dane będą przechowywane do czasu zrealizowania zgłoszenia, a w niektórych sytuacjach do czasu przedawnienia roszczeń.

 • Przestaniemy wcześniej przetwarzać Twoje dane wykorzystywane do celów marketingu bezpośredniego, w tym profilowania i celów analitycznych, jeżeli zgłosisz nam sprzeciw wobec przetwarzania danych w tych celach lub wycofasz nam udzieloną w tym zakresie zgodę.

 • Jeżeli wyraził(a)eś nam zgodę na udostępnienie danych osobowych do innych podmiotów z Grupy Wydawniczej WSiP lub podmiotów wymienionych w zgodzie, w celu ich dalszego przetwarzania przez te podmioty w ramach działań marketingowych, dane będą udostępniane do momentu wycofania udzielonej nam zgody na udostępnienie danych.

Zasady gromadzenia danych

Podanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą jest dobrowolne, jednak w przypadku zamówienia usług lub towarów, jak również rejestracji w serwisie internetowym, formularzach kontaktowych oraz formularzach rozwiązania testów, podanie danych jest niezbędne do realizacji umowy/zamówienia/zgłoszenia.
Podanie danych osobowych do celów marketingowych jest dobrowolne.
 Prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, przepisy o ochronie danych gwarantują Ci szereg praw:

 • Prawo dostępu do danych oraz prawo żądania ich sprostowania.

 • W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych ze względu na szczególną sytuację. W szczególności przysługuje Ci prawo sprzeciwu wobec przetwarzania na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.

 • Prawo wycofania zgody, w zakresie, w jakim podstawą przetwarzania danych osobowych była dobrowolna zgoda. Wycofanie zgody nie ma jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które realizowaliśmy na podstawie zgody, zanim została wycofana.

 • Prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, w przypadku, kiedy Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy/zamówienia lub przetwarzane na podstawie zgody. Otrzymane od nas dane możesz przesłać innemu administratorowi danych.

 • Prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych.

 • Prawo żądania usunięcia danych (tzw. „prawo do bycia zapomnianym”), jednak w tym przypadku zrealizujemy Twoje prawo tylko w sytuacji, jeśli nie będziemy zobligowani przepisami prawa do dalszego przetwarzania danych,

Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym Inspektorem Ochrony Danych. Dane kontaktowe znajdują się na początku informacji.

Masz również prawo wnieść skargę na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważasz, że ich przetwarzanie odbywa się z naruszeniem przepisów RODO. 

Więcej wpisów:

Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Jako pierwsi nadejście Nowego Roku świętowali już mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, 4000 lat temu. Od t...
Anna Kowalska Nowak 10.01.21 00:00

Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii?

Skandynawia zachwyca piękną przyrodą i ciekawymi zwyczajami, także tymi, które wiążą się z Bożym Narodzen...
Anna Kowalska Nowak 07.01.21 00:00